API Delevan 0603-3N3J
0603-3N3J picture photo
Mfg. Part Number
0603-3N3J
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 3.3NH 700MA 80 MOHM
Datasheet Download
0603-3N3J.pdf
Availability of 0603-3N3J
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
0603-3N3J Order Process
Ship out your order
Specifications of 0603-3N3J
Internal Part NumberEIS-0603-3N3J
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
Series603
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreCeramic
Inductance3.3nH
Tolerance±5%
Current Rating700mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)80 mOhm Max
Q @ Freq22 @ 250MHz
Frequency - Self Resonant6GHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test250MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.071" L x 0.045" W (1.80mm x 1.14mm)
Height - Seated (Max)0.040" (1.02mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0603-3N3J
Related Links0603, 0603-3N3J Datasheet, API Delevan Distributor
0603-3N3J Details Description
Related parts for 0603-3N3J
RES SMD 7.5K OHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
FILTER HI PERFORM 3A FASTON datasheet.pdf
CONN RCPT 66POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 8POS 15MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 165VIN 28VOUT 25W datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 650MA 670 MOHM TH datasheet.pdf
RES SMD 397 OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf