AVX Corporation 06031A150JAT2A
06031A150JAT2A picture photo
Mfg. Part Number
06031A150JAT2A
Brief Description
CAP CER 15PF 100V NP0 0603
Datasheet Download
06031A150JAT2A.pdf
Availability of 06031A150JAT2A
QUANTITY
06031A150JAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 06031A150JAT2A
Internal Part NumberEIS-06031A150JAT2A
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance15pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)06031A150JAT2A
Related Links06031A1, 06031A150JAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
06031A150JAT2A Details Description
Related parts for 06031A150JAT2A
IC SENSOR VAR RELUCT QUAD 24SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER 4POS VERT .156 TIN datasheet.pdf
FIXED IND 680NH 20A 2 MOHM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 25W datasheet.pdf
FUSE RESETTABLE 100A 16V AXIAL datasheet.pdf
RES 32.8K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 15.8K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
EVAL BOARD PI7C9X7954/52A datasheet.pdf
IMCV SNMP MANAGEABLE CONVRTR datasheet.pdf
CONN FFC BOTTOM 16POS 1.00MM R/A datasheet.pdf