AVX Corporation 06031A160FAT2A
06031A160FAT2A picture photo
Mfg. Part Number
06031A160FAT2A
Brief Description
CAP CER 16PF 100V NP0 0603
Datasheet Download
06031A160FAT2A.pdf
Availability of 06031A160FAT2A
QUANTITY
06031A160FAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 06031A160FAT2A
Internal Part NumberEIS-06031A160FAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance16pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)06031A160FAT2A
Related Links06031A1, 06031A160FAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
06031A160FAT2A Details Description
Related parts for 06031A160FAT2A
RES 1K OHM 7W 1% AXIAL datasheet.pdf
RELAY REED DPST 500MA 24V datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 128KB FLASH 64TQFP datasheet.pdf
IC VOLT DETECT CMOS 4.5V 5TSOP datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 1KV X7R 1812 datasheet.pdf
IC ADC 12BIT 500KSPS 24-QFN datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 50W datasheet.pdf
SWITCH UNIT PB WHT ALT ACT datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X35MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CAP CER 15PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf