AVX Corporation 06031A181F4T2A
06031A181F4T2A picture photo
Mfg. Part Number
06031A181F4T2A
Brief Description
CAP CER 180PF 100V NP0 0603
Datasheet Download
06031A181F4T2A.pdf
Availability of 06031A181F4T2A
QUANTITY
06031A181F4T2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 06031A181F4T2A
Internal Part NumberEIS-06031A181F4T2A
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance180pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)06031A181F4T2A
Related Links06031A1, 06031A181F4T2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
06031A181F4T2A Details Description
Related parts for 06031A181F4T2A
KNOB CLR MATTE1.00"DIA 6MM SHAFT datasheet.pdf
DOOR STEEL 70X19" BE/GY datasheet.pdf
IC OP AMP DUAL 144MHZ 8-SOIC datasheet.pdf
SCR MOD ISO DUAL 1200V 500A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 16POS PIN datasheet.pdf
MODEL 412 TAP SWITCH 50A 300V datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
RES SMD 1.89K OHM 0.1% 3/8W 0603 datasheet.pdf
508 TB RIS CLA 90D SOLID datasheet.pdf
C/A 3MM OFNP 50UM datasheet.pdf