AVX Corporation 06031A181JAT4A
06031A181JAT4A picture photo
Mfg. Part Number
06031A181JAT4A
Brief Description
CAP CER 180PF 100V NP0 0603
Datasheet Download
06031A181JAT4A.pdf
Availability of 06031A181JAT4A
QUANTITY
06031A181JAT4A Order Process
Ship out your order
Specifications of 06031A181JAT4A
Internal Part NumberEIS-06031A181JAT4A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package15,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance180pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)06031A181JAT4A
Related Links06031A1, 06031A181JAT4A Datasheet, AVX Corporation Distributor
06031A181JAT4A Details Description
Related parts for 06031A181JAT4A
RES SMD 750 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 10V 50MA SOT143 datasheet.pdf
CONN COUPLER RCPT LC-LC DUPLEX datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
BUTTON FOR SWES AND INDICATORS datasheet.pdf
RES SMD 7.32K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
FIXED IND 39NH 1.053A 110 MOHM datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK datasheet.pdf
CONN RCPT 21POS BOX MNT PIN datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
508 TB PLU PLU UP/SIDE datasheet.pdf
PNL MNT WHITE 9.1MM LENS NO WIRE datasheet.pdf