AVX Corporation 06031A1R1CAT2A
06031A1R1CAT2A picture photo
Mfg. Part Number
06031A1R1CAT2A
Brief Description
CAP CER 1.1PF 100V NP0 0603
Datasheet Download
06031A1R1CAT2A.pdf
Availability of 06031A1R1CAT2A
QUANTITY
06031A1R1CAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 06031A1R1CAT2A
Internal Part NumberEIS-06031A1R1CAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1.1pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)