AVX Corporation 06031A1R8CAT2A
06031A1R8CAT2A picture photo
Mfg. Part Number
06031A1R8CAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1.8PF 100V NP0 0603
Datasheet Download
06031A1R8CAT2A.pdf
Availability of 06031A1R8CAT2A
QUANTITY
06031A1R8CAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 06031A1R8CAT2A
Internal Part NumberEIS-06031A1R8CAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1.8pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)06031A1R8CAT2A
Related Links06031A1, 06031A1R8CAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
06031A1R8CAT2A Details Description
Related parts for 06031A1R8CAT2A
CORD 16AWG 3COND M/F BLK 118"SJT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC MOTOR CONTROLLER PAR 28SOIC datasheet.pdf
IC ADC 14BIT 2CH 5V 20-SSOP datasheet.pdf
CAP FILM 10000PF 5% 1.6KVDC RAD datasheet.pdf
RES 287K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.54 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 430NH 650MA 350 MOHM datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ/PROG 5A 20HTSSOP datasheet.pdf
IC REG LDO 5.4V 0.2A 5DSBGA datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 128POS PIN datasheet.pdf