AVX Corporation 06031A4R3BAT2A
06031A4R3BAT2A picture photo
Mfg. Part Number
06031A4R3BAT2A
Brief Description
CAP CER 4.3PF 100V NP0 0603
Datasheet Download
06031A4R3BAT2A.pdf
Availability of 06031A4R3BAT2A
QUANTITY
06031A4R3BAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 06031A4R3BAT2A
Internal Part NumberEIS-06031A4R3BAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4.3pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)06031A4R3BAT2A
Related Links06031A4, 06031A4R3BAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
06031A4R3BAT2A Details Description
Related parts for 06031A4R3BAT2A
CONN PC PIN CIRC 0.080DIA GOLD datasheet.pdf
CONN PC PIN CIRC .094DIA TINLEAD datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPST 20A 125V datasheet.pdf
IC XDCP SGL 100TAP 10K 8-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 10 OHM 16SSOP datasheet.pdf
CBL RIBN 36COND 0.050 GRAY 100' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
TERM RECP TIN 10-12 AWG datasheet.pdf
CONN SMA JACK STR 50OHM SOLDER datasheet.pdf