AVX Corporation 06031A4R3BAT2A
06031A4R3BAT2A picture photo
Mfg. Part Number
06031A4R3BAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 4.3PF 100V NP0 0603
Datasheet Download
06031A4R3BAT2A.pdf
Availability of 06031A4R3BAT2A
QUANTITY
06031A4R3BAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 06031A4R3BAT2A
Internal Part NumberEIS-06031A4R3BAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4.3pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)06031A4R3BAT2A
Related Links06031A4, 06031A4R3BAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
06031A4R3BAT2A Details Description
Related parts for 06031A4R3BAT2A
CABLE D-SUB - AFP25B/AE25G/X datasheet.pdf
SWITCH ROTARY 3P-17POS HIGH CURR datasheet.pdf
IC MULT HI GAIN VECTOR 32-TQFN datasheet.pdf
PLUG 6POS 0 DEG BLK/RED 4.0-5.2 datasheet.pdf
IC REG LDO 2.7V 0.3A SC70-5R datasheet.pdf
DRAWER 12.1X17.4X12.3" GREY datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 200W datasheet.pdf