AVX Corporation 06031A560J4T2A
06031A560J4T2A picture photo
Mfg. Part Number
06031A560J4T2A
Brief Description
CAP CER 56PF 100V NP0 0603
Datasheet Download
06031A560J4T2A.pdf
Availability of 06031A560J4T2A
QUANTITY
06031A560J4T2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 06031A560J4T2A
Internal Part NumberEIS-06031A560J4T2A
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance56pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsAutomotive
RatingsAEC-Q200
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)06031A560J4T2A
Related Links06031A5, 06031A560J4T2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
06031A560J4T2A Details Description
Related parts for 06031A560J4T2A
RECTIFIER BRIDGE 1A 800V 4-DIP datasheet.pdf
RES SMD 23.2K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 3PF 50V C0J 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100 DIP SLD datasheet.pdf
CAP CER 3.6PF 150V 0605 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 3POS STRGHT PINS datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR AD8055ART datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.105" NYLON 4.19MM datasheet.pdf
RES 2M OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CONN MOD PLUG 8P8C datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND .050" 55POS datasheet.pdf
CABLE 3POS datasheet.pdf