AVX Corporation 06031A8R0D4T2A
06031A8R0D4T2A picture photo
Mfg. Part Number
06031A8R0D4T2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 8PF 100V NP0 0603
Datasheet Download
06031A8R0D4T2A.pdf
Availability of 06031A8R0D4T2A
QUANTITY
06031A8R0D4T2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 06031A8R0D4T2A
Internal Part NumberEIS-06031A8R0D4T2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance8pF
Tolerance±0.5pF
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsAutomotive
RatingsAEC-Q200
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)06031A8R0D4T2A
Related Links06031A8, 06031A8R0D4T2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
06031A8R0D4T2A Details Description
Related parts for 06031A8R0D4T2A
CONN HEADER .100 DUAL R/A 16POS datasheet.pdf
TRANS NPN 450V 0.15A SOT23-3 datasheet.pdf
IC ADC 10BIT 250KSPS 28-QSOP datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS UNIV-M-N-L BROWN datasheet.pdf
RES 53.9K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
POWER DBL LOCK PLUG HSG 1P datasheet.pdf
BERGSTIK II 0.100" DUAL ST datasheet.pdf
CAP TANT POLY 20UF 60V AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X25MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN BARRIER STRIP 12CIRC .375 datasheet.pdf
DSUB 50 F CRIMP G30 ZINC datasheet.pdf