AVX Corporation 06031A8R2DAQ2A
06031A8R2DAQ2A picture photo
Mfg. Part Number
06031A8R2DAQ2A
Brief Description
CAP CER 8.2PF 100V NP0 0603
Datasheet Download
06031A8R2DAQ2A.pdf
Availability of 06031A8R2DAQ2A
QUANTITY
06031A8R2DAQ2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 06031A8R2DAQ2A
Internal Part NumberEIS-06031A8R2DAQ2A
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance8.2pF
Tolerance±0.5pF
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)06031A8R2DAQ2A
Related Links06031A8, 06031A8R2DAQ2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
06031A8R2DAQ2A Details Description
Related parts for 06031A8R2DAQ2A
CAP ALUM 0.22UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 40V 2A SMB datasheet.pdf
SENSOR 50PSI M10-1.25 6H 1-5V datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 55POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
CAP FILM 2.2UF 10% 630VDC RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 8POS PIN datasheet.pdf
FINGERSTOCK BECU 24MMX406.4MM datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
OSC VCTCXO 19.44MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf