| Internal Part Number | EIS-REC3-123.3SRW/H4/A/SMD/CTRL | |
| Number of Outputs | 1 | |
| Voltage - Input (Min) | 9V | |
| Voltage - Input (Max) | 18V | |
| Voltage - Output 1 | 3.3V | |
| Voltage - Output 2 | - | |
| Voltage - Output 3 | - | |
| Current - Output (Max) | 900mA | |
| Power (Watts) - Manufacture Series | 3W | |
| Voltage - Isolation | 4kV (4000V) | |
| Features | Remote On/Off, SCP | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | 24-SMD Module (18 Leads) | |
| Size / Dimension | 1.26" L x 0.78" W x 0.44" H (32.0mm x 19.9mm x 11.2mm) | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |
| Efficiency | 76% | |
| Power (Watts) - Max | 3W | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Alternative Part (Replacement) | REC3-123.3SRW/H4/A/SMD/CTRL | |
| Related Links | REC3-123.3SRW, REC3-123.3SRW/H4/A/SMD/CTRL Datasheet, Recom Power Distributor | |
 | 1792870000 | TERM BLOCK PLUG 3POS STR 3.81MM | datasheet.pdf | |