AVX Corporation 06031C271K4T2A
06031C271K4T2A picture photo
Mfg. Part Number
06031C271K4T2A
Brief Description
CAP CER 270PF 100V X7R 0603
Datasheet Download
06031C271K4T2A.pdf
Availability of 06031C271K4T2A
QUANTITY
06031C271K4T2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 06031C271K4T2A
Internal Part NumberEIS-06031C271K4T2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance270pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsAutomotive
RatingsAEC-Q200
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)06031C271K4T2A
Related Links06031C2, 06031C271K4T2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
06031C271K4T2A Details Description
Related parts for 06031C271K4T2A
CAP CER 4700PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.2A 8VSSOP datasheet.pdf
IC DUAL MONOSTBL MULTIVIB 16-DIP datasheet.pdf
IGBT NPT BST CHOP FULL BRDG SP3 datasheet.pdf
CONV DC/DC 4A 6.5-28VIN 5V datasheet.pdf
RES ARRAY 15 RES 680 OHM 16SOIC datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 18AWG BROWN 500' datasheet.pdf
CONN SMD BKWY HDR TIN 92POS datasheet.pdf
CAP FILM 0.047UF 1.25KVDC RADIAL datasheet.pdf
SENSOR PRES 100PSI GAUG 5V SMT datasheet.pdf