AVX Corporation 06031K1R8BAWTR
06031K1R8BAWTR picture photo
Mfg. Part Number
06031K1R8BAWTR
Brief Description
CAP THIN FILM 1.8PF 100V 0603
Datasheet Download
06031K1R8BAWTR.pdf
Availability of 06031K1R8BAWTR
QUANTITY
06031K1R8BAWTR Order Process
Ship out your order
Specifications of 06031K1R8BAWTR
Internal Part NumberEIS-06031K1R8BAWTR
FamilyThin Film Capacitors
SeriesAccu-F®
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1.8pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated100V
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0603 (1608 Metric)
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesRF, High Q, Low Loss
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)0.029" (0.73mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)06031K1R8BAWTR
Related Links06031K1, 06031K1R8BAWTR Datasheet, AVX Corporation Distributor
06031K1R8BAWTR Details Description
Related parts for 06031K1R8BAWTR
RES 20.5K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 16DIP datasheet.pdf
BOX ABS BLACK 5.8"L X 3.5"W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
TVS DIODE 202VWM 360VC DO41 datasheet.pdf
CAP CER 10PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
Connector Socket 16 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CAP CER 20PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf