AVX Corporation 06031U0R5BAT2A
06031U0R5BAT2A picture photo
Mfg. Part Number
06031U0R5BAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.50PF 100V NP0 0603
Datasheet Download
06031U0R5BAT2A.pdf
Availability of 06031U0R5BAT2A
QUANTITY
06031U0R5BAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 06031U0R5BAT2A
Internal Part NumberEIS-06031U0R5BAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package8,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesU
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.50pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.060" L x 0.030" W (1.52mm x 0.76mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.036" (0.91mm)
Lead Spacing-
FeaturesUltra-Low ESR
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)06031U0R5BAT2A
Related Links06031U0, 06031U0R5BAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
06031U0R5BAT2A Details Description
Related parts for 06031U0R5BAT2A
RES SMD 54.9K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN D-SUB PLUG 104POS CRIMP datasheet.pdf
RES 0.33 OHM 2.5W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 7POS 7.62MM datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 6" 1MM 40POS datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
CABLE ASSEM UFL-UFL 1000MM 0.81 datasheet.pdf
CAP ALUM 6.8UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf