AVX Corporation 06031U1R1BAT2A
06031U1R1BAT2A picture photo
Mfg. Part Number
06031U1R1BAT2A
Brief Description
CAP CER 1.1PF 100V NP0 0603
Datasheet Download
06031U1R1BAT2A.pdf
Availability of 06031U1R1BAT2A
QUANTITY
06031U1R1BAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 06031U1R1BAT2A
Internal Part NumberEIS-06031U1R1BAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package8,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesU
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1.1pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.060" L x 0.030" W (1.52mm x 0.76mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.036" (0.91mm)
Lead Spacing-
FeaturesUltra-Low ESR
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)06031U1R1BAT2A
Related Links06031U1, 06031U1R1BAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
06031U1R1BAT2A Details Description
Related parts for 06031U1R1BAT2A
FIXED IND 1.2MH 60MA 22.1 OHM TH datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 2.5A TO263-5 datasheet.pdf
CONN HEADER .100 1ROW R/A 8POS datasheet.pdf
PWR SUP 15V 15W 1.00A datasheet.pdf
RES 93.1K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC REG BUCK 5V 1A 8-SOIC datasheet.pdf
Connector Socket 44 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES SMD 120 OHM 1% 1/4W J LEAD datasheet.pdf
TERM BLOCK MARKER datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 44TQFP datasheet.pdf
Crystal 32.0000MHz 10ppm 8pF 100 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf