AVX Corporation 06031U1R3CAT2A
06031U1R3CAT2A picture photo
Mfg. Part Number
06031U1R3CAT2A
Brief Description
CAP CER 1.3PF 100V NP0 0603
Datasheet Download
06031U1R3CAT2A.pdf
Availability of 06031U1R3CAT2A
QUANTITY
06031U1R3CAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 06031U1R3CAT2A
Internal Part NumberEIS-06031U1R3CAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package12,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1.3pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.060" L x 0.030" W (1.52mm x 0.76mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.036" (0.91mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)06031U1R3CAT2A
Related Links06031U1, 06031U1R3CAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
06031U1R3CAT2A Details Description
Related parts for 06031U1R3CAT2A
JUMPER-H1503TR/A3049V/H1501TR 5" datasheet.pdf
RES SMD 324 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
RES SMD 150 OHM 1% 1W 2615 datasheet.pdf
RES 75K OHM 4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER BRKWY 3POS R/A GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 200W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 8POS PNL MNT PIN datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 0.75A TSOT23-6 datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 30V 30A 5PTAB datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 20 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CAP FILM 2.2UF 5% 100VDC RAD datasheet.pdf