AVX Corporation 06031U390GAT9A
06031U390GAT9A picture photo
Mfg. Part Number
06031U390GAT9A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 39PF 100V NP0 0603
Datasheet Download
06031U390GAT9A.pdf
Availability of 06031U390GAT9A
QUANTITY
06031U390GAT9A Order Process
Ship out your order
Specifications of 06031U390GAT9A
Internal Part NumberEIS-06031U390GAT9A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package5,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesU
PackagingBulk
Capacitance39pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.060" L x 0.030" W (1.52mm x 0.76mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.036" (0.91mm)
Lead Spacing-
FeaturesUltra-Low ESR
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)06031U390GAT9A
Related Links06031U3, 06031U390GAT9A Datasheet, AVX Corporation Distributor
06031U390GAT9A Details Description
Related parts for 06031U390GAT9A
RES SMD 29.4K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 90POS .050 DIP SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 110PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP NIOB OXID 22UF 20% 2.5V 1206 datasheet.pdf
IC BUS TRANSCEIVER 8BIT 24SOIC datasheet.pdf
RES 562 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 24POS SKT datasheet.pdf
OSC PROG 8NS 30PPM 2X2.5MM datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CONN RCPT 34POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
RES 2.55 OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 768 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf