AVX Corporation 06033A160JAT2A
06033A160JAT2A picture photo
Mfg. Part Number
06033A160JAT2A
Brief Description
CAP CER 16PF 25V NP0 0603
Datasheet Download
06033A160JAT2A.pdf
Availability of 06033A160JAT2A
QUANTITY
06033A160JAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 06033A160JAT2A
Internal Part NumberEIS-06033A160JAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance16pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)06033A160JAT2A
Related Links06033A1, 06033A160JAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
06033A160JAT2A Details Description
Related parts for 06033A160JAT2A
POT 250 OHM 1/2W PLASTIC LINEAR datasheet.pdf
PATCHCORD 1/4" PHONE 4' BLUE datasheet.pdf
RES SMD 4.53K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 100W datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 440VAC Y5V RADIAL datasheet.pdf
CONVERT DC-DC 24V 150W 6.3A datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 1.1K OHM 1206 datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
CAP FILM 0.047UF 10% 630VDC RAD datasheet.pdf
CRYSTAL 37.400 MHZ 6PF SMT datasheet.pdf
DIODE ZENER 6.8V 500MW DO35 datasheet.pdf