AVX Corporation 06033AR75CAT2A
06033AR75CAT2A picture photo
Mfg. Part Number
06033AR75CAT2A
Brief Description
CAP CER 0.75PF 25V NP0 0603
Datasheet Download
06033AR75CAT2A.pdf
Availability of 06033AR75CAT2A
QUANTITY
06033AR75CAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 06033AR75CAT2A
Internal Part NumberEIS-06033AR75CAT2A
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.75pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)06033AR75CAT2A
Related Links06033AR, 06033AR75CAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
06033AR75CAT2A Details Description
Related parts for 06033AR75CAT2A
BACKSHELL ETHERNET DB15 STRAIGHT datasheet.pdf
FAN AXIAL 80X38MM 115VAC WIRE datasheet.pdf
CONN HEADER 100POS .050" STR PCB datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 7 Circuit 0.437" (11.10mm) datasheet.pdf
OSC XO 24.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
VARISTOR 61V 40A SOD-83A AXIAL datasheet.pdf
RES 4.4K OHM 0.6W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
TERM BLOCK HEADER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 122POS .100" datasheet.pdf