AVX Corporation 06033C473M4T2A
06033C473M4T2A picture photo
Mfg. Part Number
06033C473M4T2A
Brief Description
CAP CER 0.047UF 25V X7R 0603
Datasheet Download
06033C473M4T2A.pdf
Availability of 06033C473M4T2A
QUANTITY
06033C473M4T2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 06033C473M4T2A
Internal Part NumberEIS-06033C473M4T2A
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.047µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsAutomotive
RatingsAEC-Q200
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)06033C473M4T2A
Related Links06033C4, 06033C473M4T2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
06033C473M4T2A Details Description
Related parts for 06033C473M4T2A
SWITCH DIP 4POS SEALED GOLD 5V datasheet.pdf
CONN FIBER ST PLUG SMPLX 125UM datasheet.pdf
RES SMD 39.2K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 0.068 OHM 5% 1W 1206 datasheet.pdf
DIODE ZENER 12V 200MW SMINI2 datasheet.pdf
TRIMMER 2M OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 200W datasheet.pdf