AVX Corporation 06033D334KAT2A
06033D334KAT2A picture photo
Mfg. Part Number
06033D334KAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.33UF 25V X5R 0603
Datasheet Download
06033D334KAT2A.pdf
Availability of 06033D334KAT2A
QUANTITY
06033D334KAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 06033D334KAT2A
Internal Part NumberEIS-06033D334KAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.33µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)06033D334KAT2A
Related Links06033D3, 06033D334KAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
06033D334KAT2A Details Description
Related parts for 06033D334KAT2A
RES 590 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
MINIGRABBER/BANA PLUG 24" YELLOW datasheet.pdf
RES SMD 1.07K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 330PF 200V 1111 datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 10" 0.50MM 38POS datasheet.pdf
RES 2 OHM 2W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf