AVX Corporation 06035A0R7BAT2A
06035A0R7BAT2A picture photo
Mfg. Part Number
06035A0R7BAT2A
Brief Description
CAP CER 0.70PF 50V NP0 0603
Datasheet Download
06035A0R7BAT2A.pdf
Availability of 06035A0R7BAT2A
QUANTITY
06035A0R7BAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 06035A0R7BAT2A
Internal Part NumberEIS-06035A0R7BAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.70pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)06035A0R7BAT2A
Related Links06035A0, 06035A0R7BAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
06035A0R7BAT2A Details Description
Related parts for 06035A0R7BAT2A
IC CTRLR HOTSWAP NEGVOLT 10MSOP datasheet.pdf
RES SMD 3.6K OHM 0.5% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
I/O MOUNTING BOARD G5 24POS datasheet.pdf
CONN RING TONG 12-10AWG #6 PIDG datasheet.pdf
IC PLL CLOCK DRIVER LV 32-LQFP datasheet.pdf
TVS DIODE 8VWM 13.6VC SMA datasheet.pdf
RES 4.53 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 100V 3W DO216AA datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X15MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CAP CER 100PF 16KV R42 datasheet.pdf
CAP FILM 0.15UF 20% 310VAC AXIAL datasheet.pdf