Vishay/Dale RLR20C2491FRB14
RLR20C2491FRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RLR20C2491FRB14
Brief Description
RES 2.49K OHM 1% 1/2W AXIAL
Datasheet Download
RLR20C2491FRB14.pdf
Availability of RLR20C2491FRB14
QUANTITY
RLR20C2491FRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR20C2491FRB14
Internal Part NumberEIS-RLR20C2491FRB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/02, RLR20
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.49k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.138" Dia x 0.375" L (3.51mm x 9.53mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR20C2491FRB14
Related LinksRLR20C2, RLR20C2491FRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR20C2491FRB14 Details Description
Related parts for RLR20C2491FRB14
OPTOISO 5.3KV DARLINGTON 6-SMD datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SNGL R/A 28POS datasheet.pdf
CAP FILM 0.12UF 10% 250VDC AXIAL datasheet.pdf
0.64 III 16POS PLUG ASSY datasheet.pdf
DGTL ISO 5KV 5CH GEN PURP 16SOIC datasheet.pdf
IMPACT BP 3X8 RW SN/PB datasheet.pdf
CONN FFC FPC TOP 18POS 1MM R/A datasheet.pdf
RES 191 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 7.5VWM 12.9VC P600 datasheet.pdf
CAP ALUM 820UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf