AVX Corporation 06035A121F4T2A
06035A121F4T2A picture photo
Mfg. Part Number
06035A121F4T2A
Brief Description
CAP CER 120PF 50V NP0 0603
Datasheet Download
06035A121F4T2A.pdf
Availability of 06035A121F4T2A
QUANTITY
06035A121F4T2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 06035A121F4T2A
Internal Part NumberEIS-06035A121F4T2A
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance120pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)06035A121F4T2A
Related Links06035A1, 06035A121F4T2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
06035A121F4T2A Details Description
Related parts for 06035A121F4T2A
CIR BRKR THRM 5A 240VAC 28VDC datasheet.pdf
RES 34.8 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
GLOBAL LIMIT SWES PLUNGER datasheet.pdf
RES 5.6 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
GK NICU PTAFG PU V0 REC datasheet.pdf
IC FPGA 350 I/O 1158FCBGA datasheet.pdf
UMY5-3018 SAFETY MAT datasheet.pdf
FIXED IND 68NH 550MA 400 MOHM datasheet.pdf
LUG COPPER 2 HOLE datasheet.pdf
CONN PLUG 21POS INLINE PIN datasheet.pdf