AVX Corporation 06035A180JAT2A
06035A180JAT2A picture photo
Mfg. Part Number
06035A180JAT2A
Brief Description
CAP CER 18PF 50V NP0 0603
Datasheet Download
06035A180JAT2A.pdf
Availability of 06035A180JAT2A
QUANTITY
06035A180JAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 06035A180JAT2A
Internal Part NumberEIS-06035A180JAT2A
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance18pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)06035A180JAT2A
Related Links06035A1, 06035A180JAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
06035A180JAT2A Details Description
Related parts for 06035A180JAT2A
RES SMD 649 OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
KIT .156 KK SERIES 10 CIRC datasheet.pdf
IC REG CTRLR SGL 1.2V 8MSOP datasheet.pdf
CONVERTER MINIMOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
RES 191 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE GEN PURP REV 1.5KV DO205AB datasheet.pdf
UM3654 UNIVERSAL CHRYS SPEC datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 19POS CABLE SKT datasheet.pdf