AVX Corporation 06035A270J4T2A
06035A270J4T2A picture photo
Mfg. Part Number
06035A270J4T2A
Brief Description
CAP CER 27PF 50V NP0 0603
Datasheet Download
06035A270J4T2A.pdf
Availability of 06035A270J4T2A
QUANTITY
06035A270J4T2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 06035A270J4T2A
Internal Part NumberEIS-06035A270J4T2A
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance27pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsAutomotive
RatingsAEC-Q200
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)06035A270J4T2A
Related Links06035A2, 06035A270J4T2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
06035A270J4T2A Details Description
Related parts for 06035A270J4T2A
RES SMD 35.7 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC DATA SELECTOR/MUX QUAD 16SOIC datasheet.pdf
Connector Receptacle 64 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC DAC OCTAL R-R 16BIT 20-QFN datasheet.pdf
CONN HEADER VERT 27POS GOLD SMD datasheet.pdf
THYRISTOR 12A 500V TO220AB datasheet.pdf
RES 5.3K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 8.2K OHM 1W 2% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .156 DIP 44POS datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS BOX MNT SKT datasheet.pdf
BRD MNT PRESSURE SENSORS datasheet.pdf
FUSE 63A 1000V 00/80 AR datasheet.pdf