AVX Corporation 06035A2R7DAT2A
06035A2R7DAT2A picture photo
Mfg. Part Number
06035A2R7DAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 2.7PF 50V NP0 0603
Datasheet Download
06035A2R7DAT2A.pdf
Availability of 06035A2R7DAT2A
QUANTITY
06035A2R7DAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 06035A2R7DAT2A
Internal Part NumberEIS-06035A2R7DAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2.7pF
Tolerance±0.5pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)06035A2R7DAT2A
Related Links06035A2, 06035A2R7DAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
06035A2R7DAT2A Details Description
Related parts for 06035A2R7DAT2A
FIXED IND 220UH 45MA 21 OHM SMD datasheet.pdf
IC Z8 GP MCU 32K OTP 28DIP datasheet.pdf
RES SMD 243 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SWITCH TACT SPST-NO 0.125A 24V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 100W datasheet.pdf
INSERT MALE 16POS+1GND SCREW datasheet.pdf