AVX Corporation 06035A391KAT2A
06035A391KAT2A picture photo
Mfg. Part Number
06035A391KAT2A
Brief Description
CAP CER 390PF 50V NP0 0603
Datasheet Download
06035A391KAT2A.pdf
Availability of 06035A391KAT2A
QUANTITY
06035A391KAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 06035A391KAT2A
Internal Part NumberEIS-06035A391KAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance390pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)06035A391KAT2A
Related Links06035A3, 06035A391KAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
06035A391KAT2A Details Description
Related parts for 06035A391KAT2A
BRACKTS FOR SLIMCAB CABINET PAIR datasheet.pdf
CHASSIS STEEL GRAY 5"L X 9"W datasheet.pdf
CONN PLUG 16POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
Connector Quick Connect Tab 0.187" (4.75mm) Screw, Rivet, Stud datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 60W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 50W datasheet.pdf
IC SHIFT REGISTER 8BIT 16DHVQFN datasheet.pdf
CONN JACK R/A 50 OHM PCB datasheet.pdf