AVX Corporation 06035A3R0JAT2A
06035A3R0JAT2A picture photo
Mfg. Part Number
06035A3R0JAT2A
Brief Description
CAP CER 3PF 50V NP0 0603
Datasheet Download
06035A3R0JAT2A.pdf
Availability of 06035A3R0JAT2A
QUANTITY
06035A3R0JAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 06035A3R0JAT2A
Internal Part NumberEIS-06035A3R0JAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance3pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)06035A3R0JAT2A
Related Links06035A3, 06035A3R0JAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
06035A3R0JAT2A Details Description
Related parts for 06035A3R0JAT2A
FIXED IND 1NH 1A 100 MOHM SMD datasheet.pdf
CARD EDGE 62POS DL .125X.250 BLK datasheet.pdf
CONN BACKSHELL W/CLAMP SZ 11 BLK datasheet.pdf
TRIMMER 500 OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 10POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 7POS SKT datasheet.pdf