AVX Corporation 06035A3R9C4T2A
06035A3R9C4T2A picture photo
Mfg. Part Number
06035A3R9C4T2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 3.9PF 50V NP0 0603
Datasheet Download
06035A3R9C4T2A.pdf
Availability of 06035A3R9C4T2A
QUANTITY
06035A3R9C4T2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 06035A3R9C4T2A
Internal Part NumberEIS-06035A3R9C4T2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance3.9pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsAutomotive
RatingsAEC-Q200
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)06035A3R9C4T2A
Related Links06035A3, 06035A3R9C4T2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
06035A3R9C4T2A Details Description
Related parts for 06035A3R9C4T2A
BATTERY NICAD PACK 9.6V 1700MAH datasheet.pdf
FUSE BRD MNT 7A 125VAC 60VDC SMD datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 16V NP0 0603 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 23 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
MODULAR CBL STR 25' REVERSED datasheet.pdf
1MM JMPR LGT 51 TYPE D 22POS datasheet.pdf
CABLE 12COND 18AWG SHLD 1000' datasheet.pdf
STNDRD TIE 4"L 18LB BROWN/BLACK datasheet.pdf
CONN HOOD TOP ENTRY SZB32 PG29 datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 5V 10W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100" datasheet.pdf