AVX Corporation 06035A430GAT2A
06035A430GAT2A picture photo
Mfg. Part Number
06035A430GAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 43PF 50V NP0 0603
Datasheet Download
06035A430GAT2A.pdf
Availability of 06035A430GAT2A
QUANTITY
06035A430GAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 06035A430GAT2A
Internal Part NumberEIS-06035A430GAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package8,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance43pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)06035A430GAT2A
Related Links06035A4, 06035A430GAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
06035A430GAT2A Details Description
Related parts for 06035A430GAT2A
IC ADC 12-BIT 135MSPS 64-QFN datasheet.pdf
IC FIFO 65536X18 LP 20NS 64QFP datasheet.pdf
CAP CER 7PF 400VAC NP0 RADIAL datasheet.pdf
IC FET LDMOS 30V 0.6A 79A-PKG datasheet.pdf
HEX STANDOFF M2 NYLON 16MM datasheet.pdf
CONN HEADER 26POS STR DUAL .100" datasheet.pdf
SWITCH ROTARY 3P4T datasheet.pdf
Connector Socket 5 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
SINGLE 16 AWG CONTACT datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 128KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
CONN PLUG 15POS INLINE SKT datasheet.pdf