AVX Corporation 06035A4R7D4T2A
06035A4R7D4T2A picture photo
Mfg. Part Number
06035A4R7D4T2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 4.7PF 50V NP0 0603
Datasheet Download
06035A4R7D4T2A.pdf
Availability of 06035A4R7D4T2A
QUANTITY
06035A4R7D4T2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 06035A4R7D4T2A
Internal Part NumberEIS-06035A4R7D4T2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4.7pF
Tolerance±0.5pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsAutomotive
RatingsAEC-Q200
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)06035A4R7D4T2A
Related Links06035A4, 06035A4R7D4T2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
06035A4R7D4T2A Details Description
Related parts for 06035A4R7D4T2A
RES SMD 36.5 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
GENDER CHANGER DB25F TO DB25F datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 256KB FLASH 100TQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 200W datasheet.pdf
Connector Receptacle 8 Position 0.156" (3.96mm) Tin Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
SUBMINI SW SPDT 250VAC 6A datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 20% 450V SCREW datasheet.pdf
RES 511 OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP5T datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100" datasheet.pdf
IC VOLT MONITOR OV/UV 1.0V SOT6 datasheet.pdf