AVX Corporation 06035A5R0B4T2A
06035A5R0B4T2A picture photo
Mfg. Part Number
06035A5R0B4T2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 5PF 50V NP0 0603
Datasheet Download
06035A5R0B4T2A.pdf
Availability of 06035A5R0B4T2A
QUANTITY
06035A5R0B4T2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 06035A5R0B4T2A
Internal Part NumberEIS-06035A5R0B4T2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance5pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsAutomotive
RatingsAEC-Q200
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)06035A5R0B4T2A
Related Links06035A5, 06035A5R0B4T2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
06035A5R0B4T2A Details Description
Related parts for 06035A5R0B4T2A
IC 4X4 REGISTER FILE 3ST 16SOIC datasheet.pdf
RES SMD 845 OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 5.6K OHM 0804 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156 EXTEND datasheet.pdf
Crystal 32.0000MHz 30ppm 20pF 80 Ohm -20°C - 70°C Through Hole HC49/US datasheet.pdf
CONN PLUG 53POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
CABLE ASSY A195 TNCM TNCM datasheet.pdf
CORD PWR R/A FEMALE-OPEN END 1M datasheet.pdf
FIXED IND 120UH 88MA 5.8 OHM TH datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 7.0X5.0MM 3.3V datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 55POS PIN datasheet.pdf