AVX Corporation 06035A6R8C4T2A
06035A6R8C4T2A picture photo
Mfg. Part Number
06035A6R8C4T2A
Brief Description
CAP CER 6.8PF 50V NP0 0603
Datasheet Download
06035A6R8C4T2A.pdf
Availability of 06035A6R8C4T2A
QUANTITY
06035A6R8C4T2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 06035A6R8C4T2A
Internal Part NumberEIS-06035A6R8C4T2A
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance6.8pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsAutomotive
RatingsAEC-Q200
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)06035A6R8C4T2A
Related Links06035A6, 06035A6R8C4T2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
06035A6R8C4T2A Details Description
Related parts for 06035A6R8C4T2A
CAP TANT POLY 330UF 4V 2917 datasheet.pdf
DEKAFIX FW 8 MARKED 51-100 50/CD datasheet.pdf
IC DAC 8BIT MULT 16-SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER .100" SNGL R/A 5POS datasheet.pdf
CAP TANT 150UF 25V 10% 3024 datasheet.pdf
CONN HEADER R/A GOLD 14POS datasheet.pdf
RES 2.43K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
OPEN FRAME HEADER datasheet.pdf
RES SMD 3.01KOHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
CONN BACKSHELL 15POS datasheet.pdf