Bourns Inc. 3299X-1-205
3299X-1-205 picture photo
Mfg. Part Number
3299X-1-205
Brief Description
TRIMMER 2M OHM 0.5W PC PIN
Datasheet Download
3299X-1-205.pdf
Availability of 3299X-1-205
QUANTITY
3299X-1-205 Order Process
Ship out your order
Specifications of 3299X-1-205
Internal Part NumberEIS-3299X-1-205
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
PackagingTube
Resistance (Ohms)2M
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Termination StylePC Pin
Size / DimensionRectangular - 0.395" x 0.240" Face x 0.395" H (10.03mm x 6.10mm x 10.03mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3299X-1-205
Related Links3299X, 3299X-1-205 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3299X-1-205 Details Description
Related parts for 3299X-1-205
CARRIER TAG T4 FOR 4S 100/PK datasheet.pdf
IC 16BIT TRANSP LATCH 48SSOP datasheet.pdf
RES SMD 7.15K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC BUS BUFF TRI-ST N-INV SC705 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 21POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
CONDUCTOR PUNCH datasheet.pdf
RES 22.1K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 909 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf