AVX Corporation 06035C104KAJ2A
06035C104KAJ2A picture photo
Mfg. Part Number
06035C104KAJ2A
Brief Description
CAP CER 0.1UF 50V X7R 0603
Datasheet Download
06035C104KAJ2A.pdf
Availability of 06035C104KAJ2A
QUANTITY
06035C104KAJ2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 06035C104KAJ2A
Internal Part NumberEIS-06035C104KAJ2A
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.1µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)06035C104KAJ2A
Related Links06035C1, 06035C104KAJ2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
06035C104KAJ2A Details Description
Related parts for 06035C104KAJ2A
FIXED IND 100UH 200MA 1.73 OHM datasheet.pdf
FIXED IND 150UH 810MA 420 MOHM datasheet.pdf
KIT POLISHING FIBER OPTIC datasheet.pdf
FILTER LINE PWR MED SQ 3A PCB datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 16TSSOP datasheet.pdf
COMMONING BAR 4CIRC GOLD datasheet.pdf
RES 18K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 500MA 24V datasheet.pdf
CAP CER 560PF 250V C0G 0603 datasheet.pdf
CONN PLUG 18POS INLINE SKT datasheet.pdf
CAP SPRING LOADED DUST CAP GRY datasheet.pdf
CAP CER 51PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf