AVX Corporation 06035C153MAT2A
06035C153MAT2A picture photo
Mfg. Part Number
06035C153MAT2A
Brief Description
CAP CER 0.015UF 50V X7R 0603
Datasheet Download
06035C153MAT2A.pdf
Availability of 06035C153MAT2A
QUANTITY
06035C153MAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 06035C153MAT2A
Internal Part NumberEIS-06035C153MAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.015µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)