AVX Corporation 06035C223J4Z2A
06035C223J4Z2A picture photo
Mfg. Part Number
06035C223J4Z2A
Brief Description
CAP CER 0.022UF 50V X7R 0603
Datasheet Download
06035C223J4Z2A.pdf
Availability of 06035C223J4Z2A
QUANTITY
06035C223J4Z2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 06035C223J4Z2A
Internal Part NumberEIS-06035C223J4Z2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFLEXITERM and FLEXISAFE Capacitors
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesFLEXITERM®
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.022µF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsAutomotive, Boardflex Sensitive
RatingsAEC-Q200
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
Lead Spacing-
FeaturesSoft Termination
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)06035C223J4Z2A
Related Links06035C2, 06035C223J4Z2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
06035C223J4Z2A Details Description
Related parts for 06035C223J4Z2A
IC QUAD LOW DRIVERS/REC 20-DIP datasheet.pdf
IC MUX/DEMUX TRIPLE 2X1 16SOIC datasheet.pdf
DIODE ARRAY GP 300V 10A TO220FP datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 24VDC 15.6W 1.3A datasheet.pdf
SENSOR THINPOT 10K OHM 150MM datasheet.pdf
CONN HEADER 15POS .100" STACKER datasheet.pdf
INSULTHERM 3/8" BLACK 50' datasheet.pdf
CAP FILM 3300PF 2% 50VDC 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT 8+PE PNL MNT SKT CRIMP datasheet.pdf
KFA POWER ENTRY MODULE FILTER 6A datasheet.pdf