AVX Corporation 06035C272KAJ2A
06035C272KAJ2A picture photo
Mfg. Part Number
06035C272KAJ2A
Brief Description
CAP CER 2700PF 50V X7R 0603
Datasheet Download
06035C272KAJ2A.pdf
Availability of 06035C272KAJ2A
QUANTITY
06035C272KAJ2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 06035C272KAJ2A
Internal Part NumberEIS-06035C272KAJ2A
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package8,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2700pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)06035C272KAJ2A
Related Links06035C2, 06035C272KAJ2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
06035C272KAJ2A Details Description
Related parts for 06035C272KAJ2A
XFRMR LAMINATED 150VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
IC XDCP DUAL 10K 2-WIRE 20-DIP datasheet.pdf
CONN HEADER 25POS 2MM R/A SOLDER datasheet.pdf
FAN AXIAL 92X26MM 115VAC WIRE datasheet.pdf
ANTENNA CABLE 20 METER datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 60W datasheet.pdf
CONN EDGE .100 100POS DR LOW P datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 9 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
CAP FILM 400VDC 0.1UF RADIAL datasheet.pdf
CAP FILM 220NF 10% 310VAC RAD datasheet.pdf