AVX Corporation 06035C331KAT4A
06035C331KAT4A picture photo
Mfg. Part Number
06035C331KAT4A
Brief Description
CAP CER 330PF 50V X7R 0603
Datasheet Download
06035C331KAT4A.pdf
Availability of 06035C331KAT4A
QUANTITY
06035C331KAT4A Order Process
Ship out your order
Specifications of 06035C331KAT4A
Internal Part NumberEIS-06035C331KAT4A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package15,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance330pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)06035C331KAT4A
Related Links06035C3, 06035C331KAT4A Datasheet, AVX Corporation Distributor
06035C331KAT4A Details Description
Related parts for 06035C331KAT4A
RES SMD 27 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC TXRX RS485/422 250KBPS 28SSOP datasheet.pdf
MINITEK SHROUDED HDR TMT datasheet.pdf
CAP ALUM 450UF 500V SCREW datasheet.pdf
CAP CER 5.1PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf
RES NTWRK 2 RES MULT OHM TO236-3 datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 09VIN 09VOUT datasheet.pdf
RES SMD 30K OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
LAM STEEL PADLOCK 2 BLU datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 18 Circuit 0.394" (10.00mm) datasheet.pdf