AVX Corporation 06035C391KAT2A
06035C391KAT2A picture photo
Mfg. Part Number
06035C391KAT2A
Brief Description
CAP CER 390PF 50V X7R 0603
Datasheet Download
06035C391KAT2A.pdf
Availability of 06035C391KAT2A
QUANTITY
06035C391KAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 06035C391KAT2A
Internal Part NumberEIS-06035C391KAT2A
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance390pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)06035C391KAT2A
Related Links06035C3, 06035C391KAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
06035C391KAT2A Details Description
Related parts for 06035C391KAT2A
IC REGISTERED TRANSCVR 24SSOP datasheet.pdf
RES SMD 4.02K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
THERMISTOR PTC 150 OHM 5% 1206 datasheet.pdf
CONN FPC BOTTOM 10POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND 68POS .050" SLD datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 40.2 OHM 0.1% 1W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 200W datasheet.pdf
CAP CER 39PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.22UF 10% 560VDC RAD datasheet.pdf