Panasonic Electric Works HL2-HP-AC120V-F
HL2-HP-AC120V-F picture photo
Mfg. Part Number
HL2-HP-AC120V-F
Manufacturer
Product Category
Power Relays, Over 2 Amps
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 120V
Datasheet Download
HL2-HP-AC120V-F.pdf
Availability of HL2-HP-AC120V-F
QUANTITY
HL2-HP-AC120V-F Order Process
Ship out your order
Specifications of HL2-HP-AC120V-F
Internal Part NumberEIS-HL2-HP-AC120V-F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsGeneral Appl Guidelines
Standards Chart
How to Read Date Codes
Standard Package20
Category Relays
FamilyPower Relays, Over 2 Amps
SeriesHL
PackagingBulk
Relay TypeGeneral Purpose
Coil TypeNon Latching
Coil Current10mA
Coil Voltage120VAC
Contact FormDPDT (2 Form C)
Contact Rating (Current)10A
Switching Voltage125VAC - Nom
Turn On Voltage (Max)96 VAC
Turn Off Voltage (Min)36 VAC
Operate Time25ms
Release Time25ms
Features-
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Contact MaterialSilver Tin Oxide (AgSnO)
Coil Power1.2 VA
Coil Resistance-
Operating Temperature-50°C ~ 70°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HL2-HP-AC120V-F
Related LinksHL2-HP-, HL2-HP-AC120V-F Datasheet, Panasonic Electric Works Distributor
HL2-HP-AC120V-F Details Description
Related parts for HL2-HP-AC120V-F
IC SWITCH BUS OCTAL FET 20-TVSOP datasheet.pdf
TRANS PNP 60V 3A TO-220F datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5KV 2CH TRANS 8DIP datasheet.pdf
RES 200K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG HOUSING 13POS datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CAP ALUM 10000UF 20% 350V SCREW datasheet.pdf
RES CHAS MNT 1.1K OHM 10% 114W datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 10A datasheet.pdf
IC SERIAL FLASH 16MB SPI 8SOIJ datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 13POS SKT datasheet.pdf