AVX Corporation 06035C561JAT4A
06035C561JAT4A picture photo
Mfg. Part Number
06035C561JAT4A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 560PF 50V X7R 0603
Datasheet Download
06035C561JAT4A.pdf
Availability of 06035C561JAT4A
QUANTITY
06035C561JAT4A Order Process
Ship out your order
Specifications of 06035C561JAT4A
Internal Part NumberEIS-06035C561JAT4A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance560pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)06035C561JAT4A
Related Links06035C5, 06035C561JAT4A Datasheet, AVX Corporation Distributor
06035C561JAT4A Details Description
Related parts for 06035C561JAT4A
CAP CER 0.027UF 50V NP0 2220 datasheet.pdf
ATTENUATOR PAD CHIP 1W 30DB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W datasheet.pdf
LED MT SR VERT datasheet.pdf
RES 156K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
CAP ALUM 280UF 20% 450V FLATPACK datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 8POS datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X35MM L-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X20MM XCUT T766 datasheet.pdf
CAP CER 43PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf