AVX Corporation 06035J100GBTTR\500
06035J100GBTTR\500 picture photo
Mfg. Part Number
06035J100GBTTR\500
Manufacturer
Product Category
Thin Film Capacitors
Brief Description
CAP THIN FILM 10PF 50V 0603
Datasheet Download
06035J100GBTTR\500.pdf
Availability of 06035J100GBTTR\500
QUANTITY
06035J100GBTTR\500 Order Process
Ship out your order
Specifications of 06035J100GBTTR\500
Internal Part NumberEIS-06035J100GBTTR\500
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyThin Film Capacitors
SeriesAccu-P®
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated50V
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0603 (1608 Metric)
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesRF, High Q, Low Loss
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)0.029" (0.73mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)06035J100GBTTR\500
Related Links06035J100, 06035J100GBTTR\500 Datasheet, AVX Corporation Distributor
06035J100GBTTR\500 Details Description
Related parts for 06035J100GBTTR\500
IC AMP MMIC LNA 2GHZ SOT363 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 3POS SKT datasheet.pdf
CABLE SGL-END STR SCKT 5POS 12' datasheet.pdf
IC REG BUCK BOOST 3.5V 2A 25WCSP datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 63V SMD datasheet.pdf
55PC CABLE datasheet.pdf
MOD LED DVR KC DOM 75W PSU datasheet.pdf