AVX Corporation 06035J110GBTTR
06035J110GBTTR picture photo
Mfg. Part Number
06035J110GBTTR
Brief Description
CAP THIN FILM 11PF 50V 0603
Datasheet Download
06035J110GBTTR.pdf
Availability of 06035J110GBTTR
QUANTITY
06035J110GBTTR Order Process
Ship out your order
Specifications of 06035J110GBTTR
Internal Part NumberEIS-06035J110GBTTR
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyThin Film Capacitors
SeriesAccu-P®
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance11pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated50V
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0603 (1608 Metric)
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesRF, High Q, Low Loss
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)0.029" (0.73mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)06035J110GBTTR
Related Links06035J1, 06035J110GBTTR Datasheet, AVX Corporation Distributor
06035J110GBTTR Details Description
Related parts for 06035J110GBTTR
IC CTRLR BATT CHRGR LI-ION 8MSOP datasheet.pdf
CARDEDGE 60POS DUAL .100 GREEN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 30PF 500V 1111 datasheet.pdf
CONN SPLICE 14-18AWG THRU datasheet.pdf
CONN PLUG 15POS CBL MNT W/SKTS datasheet.pdf
LED AMBER DIFF 3MM ROUND T/H datasheet.pdf
RES 4.64K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
FUSE CERM 4A 250VAC 125VDC 3AB datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 6.3V JB 01005 datasheet.pdf
CABLE datasheet.pdf
IC SRAM 256K X 16 5.0V 44-TSOP datasheet.pdf