AVX Corporation 06035J120GBSTR
06035J120GBSTR picture photo
Mfg. Part Number
06035J120GBSTR
Manufacturer
Product Category
Thin Film Capacitors
Brief Description
CAP THIN FILM 12PF 50V 0603
Datasheet Download
06035J120GBSTR.pdf
Availability of 06035J120GBSTR
QUANTITY
06035J120GBSTR Order Process
Ship out your order
Specifications of 06035J120GBSTR
Internal Part NumberEIS-06035J120GBSTR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyThin Film Capacitors
SeriesAccu-P®
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance12pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated50V
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0603 (1608 Metric)
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesRF, High Q, Low Loss
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)0.029" (0.73mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)06035J120GBSTR
Related Links06035J1, 06035J120GBSTR Datasheet, AVX Corporation Distributor
06035J120GBSTR Details Description
Related parts for 06035J120GBSTR
CONN HEADER 28POS 2MM VERT SMD datasheet.pdf
IC ENCORE MCU FLASH 4K 28SOIC datasheet.pdf
IC REG SWITCHD CAP 3.3V 10MSOP datasheet.pdf
RES SMD 4.32KOHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 33PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 100W datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
STRIP MARKER 18 Y datasheet.pdf
IC VOICEPORT 2CH FXS 4KHZ 80LQFP datasheet.pdf