AVX Corporation 06035J1R8PBTTR
06035J1R8PBTTR picture photo
Mfg. Part Number
06035J1R8PBTTR
Brief Description
CAP THIN FILM 1.8PF 50V 0603
Datasheet Download
06035J1R8PBTTR.pdf
Availability of 06035J1R8PBTTR
QUANTITY
06035J1R8PBTTR Order Process
Ship out your order
Specifications of 06035J1R8PBTTR
Internal Part NumberEIS-06035J1R8PBTTR
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1.8pF
Tolerance±0.02pF
Voltage - Rated50V
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0603 (1608 Metric)
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesRF, High Q, Low Loss
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)0.029" (0.73mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)06035J1R8PBTTR
Related Links06035J1, 06035J1R8PBTTR Datasheet, AVX Corporation Distributor
06035J1R8PBTTR Details Description
Related parts for 06035J1R8PBTTR
PTC RESETTABLE 85MA 63V RAD datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 16POS R/A 3.81MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100 DIP SLD datasheet.pdf
MINI PV CTW SN 28-32 AWG datasheet.pdf
RES SMD 3.3 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
C/A,50/125,XG,OFNR,MTRJ-SC BLU datasheet.pdf
RES SMD 93.1KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
OSC PROG 3.3V 1.3NS 20PPM 2X2.5 datasheet.pdf
RES SMD 1.02K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf