AVX Corporation 06035U6R2BAT2A
06035U6R2BAT2A picture photo
Mfg. Part Number
06035U6R2BAT2A
Brief Description
CAP CER 6.2PF 50V NP0 0603
Datasheet Download
06035U6R2BAT2A.pdf
Availability of 06035U6R2BAT2A
QUANTITY
06035U6R2BAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 06035U6R2BAT2A
Internal Part NumberEIS-06035U6R2BAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package8,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance6.2pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.060" L x 0.030" W (1.52mm x 0.76mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.036" (0.91mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)06035U6R2BAT2A
Related Links06035U6, 06035U6R2BAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
06035U6R2BAT2A Details Description
Related parts for 06035U6R2BAT2A
HEADER OPEN .030"DIA .400 20POS datasheet.pdf
CONDUCTOR ANVIL 60800A127 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 23POS STR 5.08MM datasheet.pdf
RES SMD 12K OHM 3/4W 1206 WIDE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
RES 6.8 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
MULTI-PAIR 14COND 22AWG 100' datasheet.pdf
NYLON INSL BRAZD SEAM RING TONGU datasheet.pdf
Connector Socket 8 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf